• Život

•    Sme základná škola zriadená Arcibiskupským úradom v Trnave, preto sa kladie dôraz predovšetkým na mravnú a duchovnú formáciu žiakov. Vyučuje sa tu rímsko-katolícke náboženstvo a popri tom existuje bohatá ponuka rôznych duchovných aktivít.

Výchovné prostredie je tým prvkom, ktorý by mal odlišovať cirkevnú školu od štátnej. Ak cirkevná škola neponúka v tejto oblasti viac ako štátna, stráca svoju identitu. Preto sme vďační, že na škole od samého začiatku pôsobia aj rehoľné Školské sestry de Notre Dame, ktorých prítomnosť a pôsobenie napomáha vytváraniu katolíckej identity školy.

Duchovnosť našej školy stojí na nasledovných pilieroch:

1. Eucharistia

Škola má vlastnú kaplnku, kde každý týždeň jeden ročník slávi Eucharistiu s pánom kaplánom. Okrem toho mávame spoločné sväté omše v kostole sv. Štefana v prikázané sviatky a na prvé piatky v mesiaci, na začiatku a konci školského roka a na sviatok patrónky školy.

2. Sviatosť zmierenia

V týždni pred prvým piatkom a rovnako pred Vianocami a Veľkou nocou je možné v priestoroch školy prijať sviatosť zmierenia.

3. Spoločná modlitba

V triednych spoločenstvách pred a po vyučovaní.

ZJEDNOCUJÚCA  MODLITBA ŠKOLY

- modlí sa vždy  ráno pred vyučovaním v každej triede

Nebeský Otče, ochranca nevinných a čistých srdcom,

na príhovor svätej Márie Goretti riaď moje srdce, myseľ a vôľu,

aby som sa v každej situácii rozhodoval podľa Tvojich prikázaní

a bol vždy pripravený na stretnutie s Tebou.

Duchu Svätý, buď mojim Učiteľom.

Naplň ma svojimi darmi, aby som rástol v múdrosti srdca i rozumu.

Panna Mária, naša Matka, ochraňuj našu školu, všetkých žiakov, učiteľov, zamestnancov a ich rodiny.

O to prosím v mene Ježiša Krista,  nášho Pána. Amen

Svätý Michal Archanjel       Oroduj za nás.

Svätý ........ (patrón triedy)   Oroduj za nás!

A po vyučovaní sa spolu poďakujeme za všetku pomoc a ochranu Panne Márii:

Pod tvoju ochranu sa utiekame, svätá Božia Rodička,
          neodvracaj zrak od našich prosieb,
          pomôž nám v núdzi a z každého nebezpečenstva nás vysloboď,
          ty Panna slávna a požehnaná.

Amen.

Svätá Mária Goretti Oroduj za nás!

4. Duchovné obnovy pre žiakov

Konajú sa cez víkendy a po ročníkoch v priestoroch Nodamu v Piešťanoch pod vedením sestier Notre Dame. Nodam je združenie detí a mládeže, ktoré úzko spolupracuje so Školskými sestrami de Notre Dame.

„Hlavným cieľom Združenia je vytvoriť trvale udržiavateľný program rozvoja osobnosti detí a mládeže, podporovať ich sebarealizáciu, s osobitným zreteľom na opustené a sociálne slabšie deti, ako aj poskytovať ponuku na hodnotné vyplnenie voľného času detí a mládeže športovými, kultúrnymi, intelektuálnymi, duchovnými a sociálnymi aktivitami na báze dobrovoľnosti a slobody výberu. Združenie formuje mládež a pripravuje ju na budovanie rodín. Združenie používa výchovný systém svätého Petra Fouriera - pedagóga a učiteľa a uplatňuje výchovno-vzdelávací a materský rozmer učiteľky a vychovávateľky blahoslavenej Alexie le Clerc. Cieľom Združenia je vychovať čestných občanov a kresťanov v duchu kresťanských zásad.“ (Stanovy Nodam-u, čl. 1)

5. Duchovné obnovy pre učiteľov

Konajú sa štyrikrát do roka a často sa stretajú po vyučovaní s pánom farárom a pánom dekanom. Pred Veľkou nocou sa učitelia spoločne v rámci piešťanských farností modlievajú krížovú cestu.

6. Letné tábory

Organizuje Nodam (Školské sestry) pre prvý a druhý stupeň zvlášť, v jednom týždni cez školské prázdniny. Tiež Farský tábor pre naše deti pri našej farnosti – Svätého Štefana

7. Slávenie období liturgického roka

Vianočná jasličková slávnosť a dramatizovaná krížová cesta pred Veľkou nocou.

8. Škola spolupracuje s farským úradom

- na území a v blízkosti ktorého sa nachádza.